Níže Vám přinášíme souhrn nejdůležitější informací, které ke své dovolené ve Vietnamu potřebujete.
PENÍZE A PLACENÍ VE VIETNAMU
I přesto, že se ve Vietnamu používají vietnamské dongy (VND), je vhodné sem cestovat s eury nebo americkými dolary. Tyto dvě měny lze pohodlně vyměnit všude po Vietnamu. Směnárny najdete většinou pouze na letištích, směnit peníze ale můžete ve velkých bankách, hotelech a zlatnictvích. 1000 VND je v přepočtu zhruba 1 CZK. Pro pohodlné přepočítávání cen tak stačí odebrat tři nuly.
Platba kartou je možná v lepších restauracích a větší kamenných obchodech. Pokud se nejedná o nákup jídla nebo placení jídla v restauraci, je standardem přirážka 1,5 - 3 %. Naprostou samozřejmostí (ve větších městech) jsou ve Vietnamu bankomaty. Ty navíc bez problémů přijímají zahraniční karty, takže si pohodlně vyberete hotovost dle potřeby. Jedinou nevýhodu představují nízké limity výběru a poplatky za výběr oběma bankám - jak české, tak vietnamské.
CENY VE VIETNAMU
Vietnam je obecně poměrně "levnou destinací". Možná je to způsobeno prozatimní turistickou neobjeveností, možná něčím jiným, kdo ví. Každopádně ve Vietnamu moc peněz neutratíte. Co se týče stravování, nejlevněji a hlavně nejlépe se najíte mezi místními v pouličních stáncích. Za stravu zde zaplatíte v průměru 35 CZK. Levná je tu také doprava. Za cestu taxikem zaplatíte cca 12 Kč/km. Co je ale důležité, je smlouvání. Smlouvá se téměř všude a smlouvá každý. Ve stáncích nebo na trzích jsou ceny až dvakrát vyšší! Nesmlouvá se v restauracích nebo obchodech, kde jsou ceny jasně viditelné a stanovené předem.
SPROPITNÉ
Se spropitným je to ve Vietnamu jednoduché - nedává se. V hospodách, restauracích, barech, obchodech i na trzích zkrátka není spropitné pravidlem. Kde se však očekává, je oblast cestovního ruchu. Proto je vždy vhodné nechat pár drobných řidiči nebo průvodci za dobře odvedenou práci.
JAK JE TO S TELEFONOVÁNÍM A INTERNETEM?
Ve Vietnamu platí roaming. Je však třeba si uvědomit, že za příchozí a odchozí hovory zaplatíte dost peněz. Nejvhodnějším způsobem je tak zakoupit si na začátku dovolené místní simkartu (Viettel, MobiFone nebo Vinaphone). Simkartu lze zakoupit prakticky na každém rohu a její pořízení není nijak nákladné - zaplatíte za ni asi 150 CZK. Mezinárodní předvolba Vietnamu je pak +84.
Wifi připojení zdarma je pak k dispozici zpravidla v hotelech, restauracích a barech. Pokud je WiFi zaheslovaná, stačí zajít za obsluhou, rádi Vám s připojením pomohou. Jinak jsou v turistických oblastech internetové kavárny, kde zaplatíte cca 3 CZK za hodinu. Standardně se zde také nabízí kopírovací služby a tisk.
JE TŘEBA SE NECHAT OČKOVAT?
Ne. Není třeba. Očkování není při cestování do Vietnamu povinné. Doporučuje se pouze očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a tetanu. Ve Vietnamu nejsou obvyklé ani exotické nemoci. S horečkou dengue, malárií nebo japonskou encefalitidou se tu nesetkáte, takže nemusíte mít obavy.
Při pobytu ve Vietnamu je důležité dodržovat základní hygienická pravidla a pravidla stravování. Samozřejmostí zde musí být pravidelné mytí rukou a konzumace pouze balené vody. Rovněž je nutné jíst v podnicích, kde je hodně zákazníků, zejména z řad místních. Zkrátka tam, kde je hodně lidí, vaří dobře a bezpečně. V každém případě platí, že je vietnamské jídlo vyhlášené, oblíbené, připravované s láskou a kvalitně.
CO S SEBOU DO VIETNAMU?
Balení zavazadel před cestou do Vietnamu není nic komplikovaného. Podstatné je uvědomit si, kam letíte, kdy letíte a co všechno budete během svého pobytu dělat. Dle toho pak sbalené zavazadlo vypadá. Pevné boty, teplejší oblečení a pláštěnka. To jsou věci, které byste určitě neměli postrádat při cestě do hor. Jinak využijete především vzdušnější oblečení, které je pohodlné a poskytne Vám komfort během cestování. Obecně platí, že je ve Vietnamu horko a vlhko a je třeba se tomu přizpůsobit. Cestovat můžete jak s kufrem, tak s větším batohem nebo krosnou.
VE VAŠEM ZAVAZADLE BY NEMĚLO CHYBĚT:
- pohodlné oblečení a boty dle charakteru dovolené,
- příruční batoh,
- krém na opalování,
- pokrývku hlavy,
- sluneční brýle s UV filtrem,
- repelent,
- dezinfekční gel (ne vždy si budete moci umýt před jídlem ruce),
- pláštěnka nebo deštník,
- ručníky nejsou třeba, ve většině případů jsou k dispozici na hotelích.
Jestliže doma cokoliv zapomenete nebo se rapidně změní počasí, nic se neděje. Ve Vietnamu je poměrně levno, což se týká i oblečení. Obuv a oblečení tu tak můžete koupit za pár korun a prakticky všude.